listopad 28 2020 0Comment
Myjka parowa

Jak dostosować myjkę parową Karcher do rodzaju zabrudzenia?

Sprzątanie w domu nie należy do najchętniej wykonywanych obowiązków – jest czasochłonne, a stosowane detergenty nie służą skórze dłoni. Dlatego producenci środków myjących wymyślają coraz nowsze sposoby na szybkie zrobienie porządków. Coraz popularniejszym sposobem sprzątania domu jest użycie myjki parowej. Jest szybkie, proste i nie wymaga używania żadnych dodatkowych detergentów. Czy można je wykorzystać do wszystkich powierzchni?

Rodzaje i zalety urządzeń parowych

Myjka parowa wyposażona jest w zbiornik na wodę, której podgrzanie powoduje wytworzenie pary wodnej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń parowych. Najmniejsze to poręczne czyściki i myjki parowe. Do dużych powierzchni wykorzystywane są mopy parowe, a do najbardziej skomplikowanych stosuje się nowoczesne parownice, z różnymi rodzajami nakładek. Para wodna idealnie usuwa brud i zacieki różnego pochodzenia.  Co najważniejsze, sprzątanie przebiega bez potrzeby stosowania detergentów. Czyszczenie parą oprócz usunięcia typowych zanieczyszczeń domowych pozwala wyeliminować szkodliwe patogeny, takie jak bakterie, grzyby oraz wirusy, w tym także koronawirusy.

Jak dobrać parownicę do czyszczonej powierzchni?

Strumień pary wykorzystywany w myjkach parowych może być wykorzystywany przy porządkowaniu wszystkich wodoodpornych powierzchni. Można nimi czyścić zarówno podłogi, jak i okna, dywany, tapicerowane meble, AGD, urządzenia sanitarne, ale też fugi oraz zlewozmywaki. Do czyszczenia armatury idealnie nadaje się dysza do detali, dzięki której unika się rysowania stali nierdzewnej lub chromowanej. Przy dużych zanieczyszczeniach na dysze nałożyć można okrągłą szczotkę i zwiększyć ilość pary. Taki sam sprzęt stosowany jest także do odświeżania fug.  Po czyszczeniu parowym powierzchnię fugi trzeba osuszyć miękką i chłonną ściereczką. Okna i lustra należy przecierać myjką do okien, zaopatrzoną w delikatną powłoczkę. Powstałą parę usuwa się za pomocą ściągaczki do okien. Do wyczyszczenia podłogi wyłożonej płytkami stosuje się dyszę podłogową z zamocowaną ściereczką. Podłogi laminowane i parkiety można czyścić, ograniczając ilość pary do połowy. Niezbędne jest nałożenie na dyszę dodatkowej ściereczki, by zmniejszyć ilość pary. Przed czyszczeniem podłogi muszą być dokładnie odkurzone. Okapy, blaty i piekarniki oczyścić można za pomocą dyszy ręcznej w miękkiej powłoczce frotte, którą należy często wymieniać. Niektóre parownice posiadają w zestawie specjalną dyszę do odświeżania ubrań. Para usuwa nitki, włosy i zmechacenia, ale także nieprzyjemne zapachy. Rozprostowuje także zagniecenia, nie powodując wybłyszczeń. Parownicami nie należy czyścić chropowatych i antypoślizgowych powierzeni, ponieważ niszczy się tkanina z mikrofibry, zakładana na głowicę pary.

Ikona dla intervip

intervip